V laboratóriách SPU Nitra a VÚRV Piešťany študenti tretieho ročníka hotelovej akadémie Adrika Érseková a Martin Lipka v rámci práce SOČ analyzovali šalviu, rozmarín a mikrobylinky. Vo vzorkách stanovovali sušinu, celkový obsah polyfenolov, antioxidačnú aktivitu, obsah hrubého proteínu, potravinovej vlákniny a prvkov - uhlíka, dusíka, síry, horčíka, draslíka, fosforu a vápnika.
Merania v laboratóriách SPU Nitra a VÚRV Piešťany
- 22
Na návšteve v najstaršej slovenskej hvezdárni v Hurbanove
Najstaršia slovenská hvezdáreň sa nachádza v historickom parku v centre Hurbanova. Jej história siaha až do roku 1871. Zakladateľom hvezdárne i geomagnetického a meteorologického observatória v Hurbanove bol Dr. Mikuláš Thege Konkoly, ktorý patril na prelome 19. a 20. storočia medzi popredné vedecké svetové osobnosti. Na sklonku 19. storočia hvezdáreň patrila medzi najlepšie vybavené a najznámejšie astrofyzikálne observatóriá v Európe. Odborné zameranie hvezdárne – výskum Slnka predurčila jej poloha, Hurbanovo patrí medzi miesta s najväčším počtom slnečných dní v roku na našom území.
V úvode prehliadky sme si prezreli historické exponáty múzea, krátky film nám priblížil históriu hvezdárne. Následne sme si v planetáriu prezreli nočnú oblohu a oboznámili sme sa so základnou orientáciou na oblohe. Upútala nás mliečna cesta, súhvezdia i „padajúce hviezdy“. Na záver sme sa prostredníctvom filmu "We are stars" zoznámili so začiatkom všetkého od samotného vzniku vesmíru.
Hurbanovská pivná cesta
Dňa 11. februára 2025 sme spolu so študentami tried V.HA, II.VS/SS, III.HA, IV.CK a z Chorvátska úspešne absolvovali „PIVNÚ CESTU“ v Hurbanove. Na tejto „ceste“ sme sa zoznámili s technologickým postupom výroby piva - od zrnka jačmeňa až po pohár načapovaného piva. Odborný výklad počas interaktívnej prehliadkovej zákutiami pivovaru nám poskytol pán Janko Pleva. Zoznámil nás nielen s históriou ale i súčasnosťou výroby piva v Hurbanove. Pri prehliadke sme si vypočuli príhovor riaditeľa pivovaru, v priestoroch múzea sme si prezreli vzorky sladu vyrobeného v sladovni pivovaru, historické varne s pôvodnými medenými kotlami, fermentačné tanky, novú varňu piva, výrobné haly a plniace linky. Na záver nechýbala ani návšteva moderného „Golden pubu“ priamo v priestoroch pivovaru spojená s ochutnávkou zlatého moku.
9
Celoslovenská olympiáda z umelej inteligencie pre študentov stredných škôl
Výzva na prihlásenie: 1. Celoslovenská Olympiáda z Umelej Inteligencie pre študentov stredných škôl
Organizátor: Atlantis Akadémia, Levice
Termín konania:
-
od. 1.4.2025
Ciele Olympiády
-
Celoslovenská Olympiáda z Umelej Inteligencie si kladie za cieľ:
-
Rozvíjať záujem študentov stredných škôl o umelú inteligenciu a digitálne technológie.
-
Podporiť kritické a logické myslenie, spoluprácu a kreatívne riešenie problémov.
-
Umožniť školám a žiakom získať prístup k moderným vzdelávacím materiálom a inovatívnym nástrojom.
Kto sa môže prihlásiť?
Súťažiť môžu študenti stredných škôl.
-
Účasť:
Individuálne: Jednotlivci sa hlásia samostatne a súťažia iba v rámci svojej vekovej kategórie.
Priebeh Olympiády
-
Úlohy budú zverejnené 1.4.2025. Súťažiaci budú riešiť otázky zamerané na základné princípy umelej inteligencie, logiku a kreativitu.
Ceny pre víťazov
-
študenti: Víťazi môžu získať hodnotné ceny od našich partnerov.
Každý účastník dostane certifikát a najlepší 3 z každej kategórie aj DIPLOM a iné ceny.
Ako sa prihlásiť?
Uzávierka prihlášok: 15. marec 2025.
Spôsoby prihlásenia: E-mailom adresu:info@atlantiscenter.eu.
-
" Čo pre mňa znamená sloboda" - zapoj sa aj ty a získaj zaujímavé ceny.
V prípade záujmu neváhaj a kontaktuj: Mésárošovú Denisa , kabinet NEJ alebo učebňa 16 B.
Výsledky prijímacieho konania
Výsledky zverejnené na odkaze nižšie.
https://sosoasga.edupage.org/a/prijimacie-konanie